Вплив температури при вирощуванні базиліка на гідропоніці

При вирощуванні базиліка необхідно бути дуже уважними до всіх необхідних технічними та технологічними параметрами. Так, вирощуючи базилік на гідропоніці в багатоярусних стелажах, ми пробували різні спектри освітлення і режими. І нам вдалося досягти результатів при оптимальних режимах і економному освітленні.

Фахівці фірми «Філіпс», з якими ми співпрацюємо, намагаються підібрати оптимальний «рецепт» світла для кожної культури, але одночасно з цим вони вивчають і вплив інших факторів. Крім підбору світлодіодів необхідно враховувати вплив мікроклімату, концентрації СО2, складу живильного розчину і субстрату. Комбінація всіх цих факторів повинна бути максимально ефективною і постійно контролюватися.

Наприклад, температура значно впливає на врожайність і термін реалізації базиліка. Так з результатів досліджень фахівця фірми «Філіпс» Тийс ван ден Берг стало відомо, що зі збільшенням температури повітря зростає віддача врожаю (г / моль світла). Він працює в дослідницькому центрі GrowWise Research Center і проводить дослідження з підбору спектру, агротехніки, умов мікроклімату і харчування для різних культур.

Базилік дуже поширена пряно-смакова культура, і його часто вирощують в багатоярусних фітоустановках. Його можна вирощувати цілий рік і отримувати більш високий урожай в порівнянні з традиційним вирощуванням в теплицях. Базилік можна вирощувати в гідропоніці на торфі, кокосовому волокні, мінеральній ваті або капілярних матах.

Різні сорти базиліка вирощували при різній температурі – від 22 ° С до 30 ° С. Одночасно при збільшенні температури скорочувався термін реалізації продукції, вона швидше втрачала свіжість після збирання. Це означає, що необхідно знайти баланс між швидкістю росту і терміном реалізації, а для цього слід враховувати, як планується використовувати продукцію.

Наприклад, базилік для виробництва песто можна вирощувати дуже швидко, оскільки термін зберігання свіжості не так важливий. У свою чергу, базилік, призначений для свіжого ринку зрізаної зелені, слід вирощувати при більш помірній температурі.

Базилик на гидропонике

ХАРЧУВАННЯ РОСЛИН при вирощуванні на гідропоніці

РОЛЬ І ЗНАЧЕННЯ ЕЛЕМЕНТІВ ЖИВЛЕННЯ

Поживний розчин для вирощування рослин на гідропоніці можна купити готовий або можна приготувати самому. При приготуванні існують базові поради, яких варто дотримуватися:

— добрива має неодмінно добре розчинятися у воді;

— концентрація суміші повинна бути нормальна;

— треба вміти користуватися вимірювальними приборами, які покажуть, яка концентрація;

— слід пам’ятати, що рослини отримують з атмосфери кисень водень, а також вуглець, всі інші елементи треба додавати в живильний розчин.

Розглянемо такий елемент як АЗОТ (N)

Азот — основний біогенний елемент; він входить до складу білка і нуклеїнових кислот. Цим і визначається його роль в житті всіх організмів на земній кулі. Азот входить до складу таких життєво важливих речовин, як амінокислоти, хлорофіл, фосфатиди, а також таких органічних сполук, як алкалоїди, глікозиди та ін.

Азот добре засвоюється рослиною з солей азотної кислоти і амонію. Є одним з важливих елементів кореневого живлення рослин, так як будівельним матеріалом клітин всіх рослин є азот

Порапивши в рослини мінеральні форми азоту проходять складний цикл перетворень, в кінцевому підсумку включаючись до складу органічних сполук.

Для утворення амінокислот спочатку нітрати і нітрити в тканинах рослин відновлюються до аміаку. Причому, якщо рослина містить значну кількість вуглеводів, процес їх відновлення відбувається вже в корені.

Процес відновлення нітратів каталізується ферментами і має кілька проміжних стадій. Активність відновлюють ферментів залежить від наявності в рослинних тканинах магнію і мікроелементів: молібдену міді, заліза, марганцю.

Нітратний азот здатний накопичуватися в рослинах в значних кількостях, що абсолютно нешкідливо для рослинного організму. Однак вміст нітратів в овочах та інших продуктах рослинного походження вище певного рівня шкідливо для тварин і людини.

Вільний аміак в рослинах міститься в незначних кількостях. Це пов’язано з тим, що він швидко взаємодіє з вуглеводами, що містяться в рослинних тканинах.

Результатом взаємодії є утворення первинних амінокислот. Надмірне накопичення аміаку, особливо при дефіциті вуглеводів, веде до отруєння рослин.

Якість продукції залежить від того, які з сполук азоту засвоюються в великих кількостях. При посиленому аммиачном харчуванні підвищується відновна здатність рослинної клітини, і йде переважне накопичення відновлювальних з’єднань. При нітратного харчуванні посилюється окислювальна здатність клітинного соку, утворюється більше органічних кислот.

Засвоєння рослинами аміачного і нітратного азоту залежить від концентрації живильного розчину, його реакції, змісту супутніх елементів, забезпеченості рослин вуглеводами і, звичайно ж, від біологічних особливостей культури.

Азот необхідний рослинам протягом всього життєвого циклу, так як є будівельним матеріалом нових клітин. Спочатку перші ознаки дефіциту азоту, проявляються на старих листках, і виявляють себе світло-зеленим кольором. Якщо не вживати заходів щодо усунення азотного голодування, листя починає жовтіти, і відмирати, а стебла стають слабкими. На старому листі прогресує омертвіння тканин. Молоді пагони слабкі і тонкі. Вершина і коріння погано ростуть. Найстаріші листя дорослих рослин, і рослини під час цвітіння (плодоношення) виявляють ознаки азотного голодування.

Саме по собі явище недостатності поживних елементів краще всіляко уникати, а на гідропоніці це робити набагато простіше. Головне вчасно визначити чого не вистачає у вашому розчині, поки наслідки не стали сумними.

КИСЛОТНІСТЬ ЖИВИЛЬНОГО РОЗЧИНУ В ГІДРОПОНІЦІ

При вирощуванні рослин методом гідропоніки, необхідно контролювати кислотність живильного розчину, яка істотно впливає на ріст рослин. В результаті нерівномірного поглинання аніонів і катіонів живильний розчин швидко окислюється або подщелачивают. Як відомо, у водних розчинах солі не залишаються в формі молекулярних сполук, а піддаються електролітичноїдисоціації, т. Е. Розпадаються на іони. При цьому сильні кислоти і луги, а також мінеральні солі ионизируются. Так, сульфат амонію розпадається на такі іони:

(ІН4) 2804 + 2Н20 Щ 21ЧН4 + “+ 20Н + ~ + БО” + 2Н +.

Без рослин дисоціація тривала б до встановлення динамічної рівноваги. Однак рослини своєї поглотительной діяльністю постійно зміщують цю рівновагу. Вони поглинають набагато більше іона амонію, ніж сірчаної кислоти, тому в живильному розчині нагромаджується аніон сірчаної кислоти і в результаті розчин подкисляется.

При дисоціації калійної селітри звільняються такі іони: Анион азотної кислоти рослини поглинається більш інтенсивно, ніж катіон калію. Частина, що залишилася гідроксильна група викликає зсув кислотності розчину в бік подщелачивания.

Такі добрива, як нітрофоска NH4N03 • NH4C1 ■ (NH4) H2P04 • Ca (H2P04) 2], діаммонітрофоска [(NH4) 2HP04 • NH4N03 • KN03 • NH4C1], растворин [NH4N03 • (NH4) 2S04 • (NH4) 2HP04 • K2S04 ], сульфат калію (K, S04), сульфат магнію (MgS04 • 714,0), також подкисляют живильний розчин. У дуже кислому середовищі (рН <4) іони водню діють на рослину токсично, так як при цьому порушується процес поглинання рослинами всіх інших катіонів і навіть можна спостерігати їх виділення з кореня. Іони водню проникають в тканини і змінюють кислотність аніонів порушується.

Для кожної культури існує оптимальна реакція середовища. Більшість рослин добре росте при pH 5,5-6,5. За нашими даними, найкраща за якістю розсада відзначена при pH 5,5-6,0. Збільшення pH живильного розчину в лужну сторону також негативно впливає на зростання розсади.

Крім прямої дії на рослини, реакція середовища має непрямий вплив. Від величини pH залежить засвоюваність тих чи інших солей. Наприклад, в лужному середовищі фосфор, кальцій, марганець, залізо, цинк і бор випадають в осад у формі фосфорнокислий і вуглекислих солей, малодоступних для рослин.

При вирощуванні рослин на штучних субстратах необхідно регулярно стежити за величиною pH. У разі подщелачивания розчин необхідно довести до необхідного значення pH відповідною кількістю сірчаної або фосфорної кислоти. Інакше важко регулювати надходження заліза та інших елементів в рослини.

Якщо простіше то «Чим вище швидкість засвоєння поживних речовин, тим сильніше буде спостерігатися зміна рівня pH».

Існує три основні чинники, які схильні порушувати баланс pH ваших рослин:

1.Вода

2.поживні речовини

3.субстрат

Вкрай важливо навчитися контролювати ці фактори для отримання багатого і здорового врожаю.

ПОНЯТТЯ ПРО КОМПЛЕКС ЗОВНІШНІХ УМОВ

Ріст і розвиток рослин тісно пов’язані з умовами навколишнього середовища. Уміння створювати такі умови, відповідно до вимог рослин, – запорука отримання високих врожаїв. Для забезпечення максимальної продуктивності рослин потрібно знати їхнє ставлення до факторів навколишнього середовища. Промениста енергія, тепло, вода, мінеральне живлення і газовий склад, повітря є необхідними умовами для життєдіяльності рослин.

При вирощуванні стелажним методом, використовуючи гідропонний метод, для нормального росту і розвитку рослин необхідно створити оптимальні умови. При цьому в першу чергу потрібно посилювати фактор, що знаходиться в мінімумі, від якого залежить підвищення ефективності інших умов життя. Реакція рослини на підвищення інтенсивності факторів зростає до тих пір, поки будь-якої з них не виявиться.

На рослинний організм діє комплекс. Так, температура грунту може істотно збільшувати або знижувати поглинання води і елементів мінерального живлення; збільшення кількості поживних речовин в грунті зменшує транспіраціонний коефіцієнт; збільшення інтенсивності сонячної радіації веде до підвищення температури в культиваційних спорудах, в слідстві чого посилюється дихання, може зменшитися фотосинтез рослин.

На кожному етапі зростання і розвитку вимоги рослин до умов середовища бувають різними. Якщо для проходження фази набрякання насіння перш за все необхідна волога, то в фазі проростання визначальним стає теплової, а в фазі появи сходів – світловий фактор.

‘В залежності від біологічних властивостей овочеві та квіткові культури пред’являють різні вимоги до умов навколишнього середовища.

Огірок, наприклад, краще росте і розвивається в умовах, що наближаються до клімату вологих субтропіків, для свого зростання і розвитку вимагає підвищені температури, вологість повітря і короткий день.

Томат краще росте в умовах сухих субтропіків, при більш високій температурі вдень і зниженою вночі, гарного освітлення, скороченому дні і низькій вологості повітря.

Капуста добре росте в умовах помірного клімату.

Овочеві та квіткові культури різко реагують на зміну навколишніх умов: температури, освітленості, забезпечення водою та елементами живлення. Саме цими факторами визначаються ріст і розвиток рослин, і в кінцевому підсумку врожай. Всі ці фактори рівнозначні і жоден з них не може бути замінений іншим. При регулюванні факторів навколишнього середовища в теплицях слід враховувати, що кожен з них діє не ізольовано, а в комплексі з іншими відповідно до вимогливосты кожної культури. Заміна одного фактора іншим неприпустима. Не можна, наприклад, замінити брак світла збільшенням тепла або поліпшенням кореневого живлення рослин і т.п. Тому для отримання високих врожаїв вирощуваних культур потрібно забезпечити їм весь комплекс необхідних умов.

Вплив діапазонів світла на рослину

Як вже писали раніше, світло для рослини це життя. от ще трохи цифр по впливу діапазонів світла на рослину.

Тут наведені діапазони світла і як вони впливають на рослини. Це потрібно враховувати, плануючи освітлення.

 • 280-320 нм: такий проміжок шкідливий для рослин;
 • 320-400 нм: виконує регуляторну роль, потрібно кілька відсотків;
 • 400-500 нм: інакше «синій», необхідний для регуляції і фотосинтезу;
 • 500-600 нм: інакше «зелений», є корисним для процесу фотосинтезу листя нижнього ярусу, оптично щільних листя;
 • 600-700 нм: інакше «червоний», дія на процес фотосинтезу вкрай висока, добре впливає на регуляцію і розвиток рослин;
 • 700-750 нм: інакше «далекий червоний», сильно виражається регуляторний дію, у загальному спектрі достатньо кількох відсотків;
 • 1200-1600 нм: спостерігається збільшення швидкості процесу теплових біохімічних реакцій

Рослинницьке освітлення

Що таке рослинницьке освітлення і як воно застосовується?

 • Досвічування

Доповнює природне денне світло і збільшує освітленість культивованих рослин для підвищення ефективності фотосинтезу, за рахунок чого поліпшується зростання і підвищується якість рослин в теплицях.

 • Фотоперіодичне освітлення

Продовження світлового періоду за допомогою штучного освітлення.

 • Культивація за відсутності денного світла

Повна заміна денного світла штучним для максимально ефективного контролю над кліматом.

Як світло впливає на ріст рослин?

 • кількість світла

Кількість світла впливає на процес фотосинтезу в рослині. Фотосинтез – це фотохимическая реакція в хлоропластах клітин рослини, в ході якої CO2 перетворюється в вуглеводні під впливом світлової енергії.

 • Спектральна якість світла

Спектральний склад світла (вміст в ньому синіх, зелених, жовтих, червоних, далеких червоних, ультрафіолетових і інфрачервоних, складових) важливий для росту, формування, розвитку і цвітіння (фотоморфогенеза) рослин. Для фотосинтезу найбільш важливі синій і червоний ділянки видимого спектру.

 • світловий період

Світловий період (фотоперіод), тобто час протягом доби, протягом якого рослину освітлено, впливає в основному на цвітіння. Регулюючи світловий період, можна впливати на терміни цвітіння.

Світлодіодне освітлення

І знову про світло! Черговий раз переконалася, що освітлення одна з головних складових при вирощуванні рослин, особливо в закритому приміщенні при вертикальному вирощуванні. Так навіть висота над рослиною грає важливу роль. Вертикальні ферми сьогодні завойовують ринок. Що не може не радувати. На Україні все більше людей також цікавляться даною темою, про що говорить мій телефон протягом дня. На жаль не всі можуть собі дозволити великі обсяги, але те що більше цікавляться вже добре.
Як показала практика найдорожче це освітлення – фітолампи. На сьогодні ринок ще малий по виробництву фітоламп, а то що пропоную не завжди дає результат. Хоча тенденція збільшення виробника також є і навіть в Україні. Тільки ми проводимо кілька тестів по фітолампи українського виробництва.
Так чому ж рослина вимагає спеціального освітлення?

 • Кількість світла Кількість світла впливає на процес фотосинтезу в рослині. Фотосинтез – це фотохимическая реакція в хлоропластах клітин рослини, в ході якої CO2 перетворюється в вуглеводні під впливом світлової енергії.
 • Спектральна якість світла Спектральний склад світла (вміст в ньому синіх, зелених, жовтих, червоних, далеких червоних, ультрафіолетових і інфрачервоних, складових) важливий для росту, формування, розвитку і цвітіння (фотоморфогенеза) рослин. Для фотосинтезу найбільш важливі синій і червоний ділянки видимого спектру.
 • Світловий період Світловий період (фотоперіод). Час протягом доби, протягом якого рослина знаходитьс під освітленням, впливає в основному на цвітіння. Регулюючи світловий період, можна впливати на терміни цвітіння.
  Далі буде…

З новим 2018 роком!!!

Вітаємо у новому 2018 році! Свята продовжуються і наша команда вітає всіх з Новим Роком та Різдвом Христовим! Бажаємо втілення всіх Ваших планів та мрій, розквітати як зеленинка на гідропоніці 365 днів в рік!!!

І хочеться поділится трохи з новинами у світі. Нічого не стоїть на місці, рух це життя, от і вертикальни ферми ростуть в різних куточках світу. Одна з них в США місто Нью Джерсі “AeroFarms”-  вирощування зелені методом гідропоніки , гарно та прогресивно. Бажаємо їм успіху.

https://www.golos-ameriki.ru/a/new-jersey-aerofarms/3919928.html

Трохи про потреби рослин.

Як нас вчить природа, для того щоб рослини могли рости, їм потрібні вода, вуглекислий газ, поживні речовини, певну кількість тепла і світлового випромінювання. Розглянемо ближче світлове випромінювання. Світлове випромінювання є необхідною умовою існування зелених рослин, так як вони забезпечені складним фотосинтетичним апаратом, за допомогою якого можуть поглинати енергію світлового випромінювання і перетворювати її в енергію хімічних зв’язків органічних сполук. Під впливом світла в рослинах протікає фотосинтез і такі процеси, як, наприклад, фототропізм, фотоморфогенез, фотопериодизм.
Результатом процесу фотосинтезу є поглинання вуглекислого газу і виділення кисню, енергія світла перетворюється в енергію, використовувану рослиною. Світло в основному поглинається хлорофилом. А як відомо, цей пігмент поглинає світло в синьому і червоному ділянках спектра. Як бачимо з вищесказаного, існують і інші процеси в рослинах, на які світло різних ділянок спектра робить свій вплив. Так дослідження вчених показали, що підбором спектра, чергування тривалості світлого і темного періодів можна прискорити або сповільнити ріст рослин, зменшувати вегетаційний період, що в нашому випадку сприяє підвищенню отримання кінцевого результату.
Спектральний склад світла, так само як і його інтенсивність, є сильним морфогенетическим фактором, що регулює як ростові, так і фотосинтетичні реакції в системі рослини. Так, наприклад, пігменти з піком чутливості в червоній області спектра відповідають за розвиток кореневої системи, дозрівання плодів, цвітіння рослин. Пігменти з піком поглинання в синій області відповідають за розвиток листя, ріст рослин. Рослини, які виросли з недостатньою кількістю синього світла – витягнуті.
Таким чином, можна зробити висновок: лампа, необхідна для освітлення рослин, повинна містити як червоні, так і сині кольори, а для деяких культур і білого. Більш того, освітленість на поверхні обратна пропорційна квадрату відстані від лампи до поверхні. Якщо ми пересунемо лампу, яка висіла на висоті півметра, на висоту одного метра від рослини – то освітленість рослин зменшиться в чотири рази. Цей фактор потрібно враховувати, коли проектується система для освітлення рослин. І ще, освітленість на поверхні залежить від величини кута, під яким висвітлюється ця поверхня.

Ось приклади з досвіду.

Семінар “Традиції та інновації в тепличному бізнесі”

20 жовтня відбувся у м. Хмельницькому семінар “Традиції та інновації в тепличному бізнесі” за підтримки ЄБРР: консультації для малого бізнесу в Україні. Організаторами семінару ГО “Нова економічна політика”, м. Хмельницький нас було запрошено, як спікерів, де ми розкрили та презентували тему «Гідропоніка для всіх» по вирощуванню салатів та зелені методом проточно-підтоплюючої гідропоніки. Ми представили можливості та переваги міських ферм які за допомогою багатоярусних стелажів можуть вирощувати салати, зелень, цибулю та багато іншого, застосовуючи прогресивні методи вирощування на гідропонних модульних системах. Також на семінарі були представлені тепличні господарства по вирощуванню огірків, які також рухаються з часом та використовують новітні технології.  Було дуже цікаво та корисно.   Бажаємо успіхів організаторам семінару та учасникам. Разом ми можемо багато чого змінити та навчитися.